Šli jsme do toho zas, aneb Dětská konference v Krásné Lípě podruhé

  • od

Po loňském prvním, zkušebním, ročníku Dětské konference v Krásné Lípě, se organizátoři rozhodli pokračovat, a tak se letos 3. května v krásnolipském kině konal ročník druhý.

Mnoho věcí zůstalo při starém. I letos se konference konala pod názvem Šluknovský výběžek – mám ho rád. I tentokrát konferenci zaštítil senátor Parlamentu ČR Zbyněk Linhart a opětbyla tváří akce hudební skupina z výběžku The Pix. Zůstali stejní i organizátoři, Schrödingerův institut a Základní a Mateřská škola Krásná Lípa, a stejně jako loni, i letos celou akci finančně podpořilo město Krásná Lípa.

Na rozdíl loňského ročníku, byly pro tento rok navrženy tři tematické okruhy, do nichž se účinkující mohli přihlásit se svými příspěvky, a to Můj život ve Šluknovském výběžku, Lidé ve Šluknovském výběžku a Šluknovský výběžek mýma očima.

Účast na konferenci byla opravdu nečekaná. Přes čtyřicet vystupujících z různých škol Šluknovského výběžku s osmnácti prezentacemi, z nichž jedna byla lepší než druhá, zaplnilobezezbytku celý čtyřhodinový program, který šikovně moderoval Jakub Ratay spolu s krásnolipskými deváťáky.

Novinkou letošního ročníku bylo diskuzní fórum, které se pod vedením ředitelky krásnolipské základní školy Ireny Preyové konalo v menším sále.

Této diskuze na téma Školství ve Šluknovském výběžku, se kromě devatenácti žáků osmých a devátých tříd ze Základní školy Jiříkov a z Biskupského gymnázia ve Varnsdorfu, zúčastnil i čestný host a dlouholetý pedagog Karel Jarolímek.

Schopnost mladých debatérů vystihnout podstatu problému, přesně ho formulovat, být kritickým, a ne jen kritizujícím, mít schopnost hledat řešení a vidět problém i z jiné strany by u těchto studentů hledal málokdo, o to více však byla tato debata i pro samotné moderátory překvapivá. Tito mladí lidé byli opravdu úžasní a diskuze s nimi byla rétorickou lahůdkou.

Konferenci přihlížely další tři desítky diváků ze základních škol, přijeli i vzácní hosté, například starosta Krásné Lípy Jan Kolář nebo vládní zmocněnkyně pro lidská práva Eva Růtová.

Třešničkou na pomyslném dortu byl dárek pro všechny účastníky, a to originální obraz známé české malířky a ilustrátorky Hany Phillips, která speciálně pro tento ročník ztvárnila Šluknovský výběžek jako krajinu tajemnou a pohádkovou, plnou záhad a kouzel.

Každý si tak za svůj skvělý a originální výkon odnesl krásný a výjimečný dárek.

Gabriela Doušová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *